Nová víčka zůstávají připevněná k nápojovému kartonu pomocí malého pantu. Aby bylo možné uzávěr otevřít a znovu zavřít, je mechanismus otevírání a zavírání mírně upravený.
Jak otevřít, zavřít a znovu otevřít nápojový karton
Animace ukazuje, jak otevřít, zavřít a znovu otevřít nápojový karton.
Nová víčka zůstávají připevněná k nápojovému kartonu pomocí malého pantu. Aby bylo možné uzávěr otevřít a znovu zavřít, je mechanismus otevírání a zavírání mírně upravený.
Jak otevřít, zavřít a znovu otevřít nápojový karton
Animace ukazuje, jak otevřít, zavřít a znovu otevřít nápojový karton.
Jakmile je nápojový karton prázdný, není nutné oddělovat víčko od kartonu. Ve skutečnosti byste jej měli nechat připevněný po celou dobu a vhodit ho spolu s obalem do příslušného kontejneru pro následný sběr a recyklaci tříděného odpadu.
To proto, aby se víčko neoddělilo od obalu a neskončilo kdekoliv v přírodě.
Z použitých nápojových kartonů se vyrábí další výrobky, jako jsou střešní tašky, květináče, kapesníky, papírové ubrousky a mnoho dalších.
Proč je tak důležité zajistit, aby se víčka recyklovala spolu s nápojovým kartonem?
• Přibližně 80 % veškerého odpadu v mořích tvoří plast (1), přičemž volná víčka, která se nedostala do recyklačního řetězce, tvoří velkou část mořského odpadu a patří mezi pět nejčastějších předmětů, které se dnes nacházejí na našich plážích (2).
• Pokud se jakákoli forma plastu nedostane do recyklačního řetězce, může skončit v lese nebo v moři, kde způsobuje znečištění a trvá stovky let, než se rozloží. (3)
• Kromě poškozování životního prostředí a volně žijících živočichů způsobují odpadky v mořích také ekonomické škody v oblastech, jako je cestovní ruch, rybolov a lodní doprava. (4)
• Podle odhadů existuje obrovský potenciál úspor energie díky recyklaci veškerého plastového odpadu na světě. Celosvětově se odhaduje, že to odpovídá 3,5 miliardám barelům ropy ročně. (5)
• Řešení všech těchto problémů vyžaduje spolupráci vlád, jednotlivých průmyslových odvětví a spotřebitelů. Připevněním víčka k obalu se snižuje pravděpodobnost, že se víčko ztratí v přírodě nebo se stane odpadem v moři
• V roce 2024 se toto opatření stane zákonem v celé Evropské Unii
• Jestliže se však plast, nápojový karton nebo jakýkoli jiný předmět nezodpovědně zahodí a nedostane se do recyklačního řetězce, nemůže být nikdy zrecyklovaný.
• Cílem realizace tohoto návrhu je snížit množství použitých jednorázových plastových obalů v odpadu o více než polovinu a zabránit tak škodám na životním prostředí, které by jinak do roku 2030 stály 22 miliard eur*.
• Zároveň se tím zabrání emisím, které jsou ekvivalentem 3,4 milionu tun CO2 do roku 2030 (7).
• Proto je tak důležité, aby víčka zůstala připevněná k nápojovému kartonu, po celou dobu, dokud se nevyhodí do příslušného kontejneru na třídený odpad.
• Víčko od nápojového kartonu neoddělujte, a pokud se z jakéhokoli důvodu oddělí, nasaďte jej zpět na obal a ujistěte se, že se dostane do správného kontejneru na tříděný odpad!
• Pokud se chcete dozvědět více o tom, jaká opatření EU přijímá v oblasti plastů s cílem řešit znečištění plasty a odpad v mořích a urychlit tak přechod na oběhové hospodářství, klikněte zde.
https://environment.ec.europa.eu/topics/plastics_en
Pokud máte další otázky týkající se opatření Evropské Unie v oblasti plastů, klikněte zde;
Otázky a odpovědi: Evropská strategie pro plasty (europa.eu)
Zdroje:
(1) European commission, Press Corner, Single-use plastics: New EU rules to reduce marine litter, Brussels, 2018, https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/MEMO_18_3909
(2) Ocean Conservancy and International Coastal Cleanup, We Clean On Report, 2020,
https://oceanconservancy.org/wp-content/uploads/2021/09/2020-ICC-Report_Web_FINAL-0909.pdf
(3) Save Money Cut Carbon, January, 2022, https://www.savemoneycutcarbon.com/learn-save/how-long-does-it-take-for-plastic-to-biodegrade/
(4) A European Strategy for Plastics in a Circular Economy, p.7 published by the European Commission, Bruksela, 2018, https://www.europarc.org/wp-content/uploads/2018/01/Eu-plastics-strategy-brochure.pdf
(5)&(6) European Commission, Question & Answers: A European Strategy for Plastics, Brussels, 2018, https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/sv/MEMO_18_6
(7) European commission, Press Corner, Single-use plastics: New EU rules to reduce marine litter, Brussels, 2018, https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/MEMO_18_3909