Opakowania kartonowe Tetra Pak zawierają cenne surowce, które można odzyskać i wykorzystać ponownie. Poniżej zebraliśmy podstawowe informacje na temat działań, jakie w zakresie odzysku i recyklingu kartonów podejmuje Tetra Pak, zgodnie ze swoim mottem "chroni to, co dobre".
Papier produkuje się z celulozy pochodzącej z surowca drzewnego. Włókno celulozowe stosowane w procesie produkcji kartonów Tetra Pak dostarczane jest przez producentów sprawdzonych i działających zgodnie z prawem. Nasi dostawcy są weryfikowani i rzetelnie oceniani przez niezależnych audytorów. W Tetra Pak preferujemy certyfikację zgodną z zasadami *Forest Stewardship Council®, która promuje przyjazne dla środowiska, korzystne dla społeczeństwa i opłacalne gospodarowanie zasobami lasami na świecie.
Drewno do produkcji kartonów Tetra Pak w Europie pochodzi głownie ze Skandynawii, ale także Chin i Brazylii. Ważne jest, aby maksymalizować wykorzystanie surowców z regionalnych rynków, co również przyczynia się do zmniejszenia wpływu opakowań na środowisko.
*Forest Stewardship Council® to globalna organizacja non-profit nastawiona na promowanie zrównoważonej gospodarki leśnej na całym świecie. Zobacz więcej na: https://pl.fsc.org/pl
Ocena cyklu życia produktu to bardzo skomplikowany proces, w którym pod uwagę należy brać wszystkie etapy jego życia; od momentu pozyskania surowca do momentu recyklingu. Aby ocena była obiektywna należy przeanalizować wszystkie informacje – od rodzaju wykorzystanych do produkcji surowców, sposobu ich pozyskiwania, energochłonności, ilości zużywanej wody, efektywności transportu i dystrybucji, warunków przechowywania po proces recyklingu.
Poniżej kilka cech, które wyróżniają kartony do płynnej żywności i stanowią o ich dobrym profilu środowiskowym:
Odnawialny surowiec – Głównym składnikiem kartonów produkowanych przez Tetra Pak jest włókno drzewne (celuloza). Jest to surowiec w pełni odnawialny. Drewno pochodzi z odpowiedzialnie zarządzanych lasów, w których nowe drzewa zastępują wycinane. Zasoby odnawialne - jeśli się nimi odpowiednio zarządza, nigdy ich nie zabraknie.
Sprawdzeni dostawcy - Certyfikat FSC® to gwarancja, że surowce do jego produkcji pochodzą z odpowiedzialnie zarządzanych lasów i innych kontrolowanych źródeł. Lasy, które otrzymały certyfikat FSC® zapewniają odnawialność surowców i zachowanie bioróżnorodności. Etykieta ze znakiem FSC® jest powszechnie rozpoznawalna na świecie i oznacza, że lasy zarządzane są w taki sposób, który chroni dziedzictwo naturalne, respektuje prawa własności, zapewnia legalne pozyskanie drewna oraz szanuje prawa pracowników i miejscowej społeczności.
Transport i dystrybucja – kartony do mleka i soków są zaprojektowane z myślą o efektywności środowiskowej w transporcie i dystrybucji. Posiadają kilka cech, które minimalizują ich wpływ na środowisko:
Przechowywanie bez konieczności chłodzenia – Nawet wrażliwe pokarmy, takie jak mleko i soki w kartonach aseptycznych mogą być transportowane i przechowywane poza chłodnią i to przez dłuższy czas. To również przyczynia się do mniejszego zużycia energii i redukuje emisję CO2 do atmosfery.
Możliwość przetworzenia – wszystkie surowce, z których zbudowany jest karton do płynnej żywności nadają się do przetworzenia. Tetra Pak wspiera proces wzrostu poziomu recyklingu opakowań wielomateriałowych na świecie i w Polsce poprzez działania inwestycyjne, edukacyjne, informacyjne. Firma dąży do tego, aby znacząca ilość zużytych kartonów była wykorzystana jako surowce wtórne – w szczególności do produkcji papieru. PolyAl natomiast jest recyklinowany lub służy jako dobre źródło do produkcji paliwa alternatywnego wykorzystywanego w procesie spalania z odzyskiem energii.
Produkty Tetra Pak a zmiany klimatu – Ograniczenie wpływu na zmiany klimatu jest jednym ze strategicznych celów Tetra Pak. Mimo dynamicznego rozwoju, zakładamy, że w procesie produkcji i działaniach operacyjnych, w dekadzie 2010-2020 utrzymamy stały poziom emisji CO2. Wynik ten chcemy osiągnąć dzięki wielu działaniom, między innymi zastąpieniu jak największej części energii pochodzącej ze źródeł tradycyjnych energią ze źródeł odnawialnych. W ramach tej strategii, dołączyliśmy do wielu inicjatyw, które potwierdzają nasze zaangażowanie:
Dla zainteresowanych: Tetra Pak Sustainability Report
Wszystkie materiały, z których zbudowany jest karton do płynnej żywności nadają się do przetworzenia.
W ostatnich latach infrastruktura związana z recyklingiem opakowań rozwija się dynamicznie, również ze względu na regulacje prawne, które temu sprzyjają. W Polsce z kartonów odzyskuje się w głównej mierze wysokiej jakości włókno celulozowe, które może być następnie wykorzystywane jeszcze wiele razy. Pozostałe składniki są najczęściej rozdrabniane i w formie zmieszanej (jako tzw. PolyAl) stosowane w przemyśle do produkcji np. wyrobów plastikowych, płyt dachowych, mebli ogrodowych, skrzynek, palet czy ogrodzeń.
Technologia pozwalająca na pełne rozdzielenie materiałów pozostałych po recyklingu w papierni (tzn. PolyAl), nie jest jeszcze w Polsce stosowana na skalę przemysłową. Na świecie PolyAl na szeroką skalę rozdziela się np. w Chinach. Jest on także dobrym źródłem produkcji paliwa alternatywnego wykorzystywanego w procesie spalania z odzyskiem energii. Tetra Pak bacznie monitoruje i wspiera działania w kierunku rozwoju recyklingu PolyAlu w Polsce i na świecie. Dążymy do tego aby każdy komponent naszego zużytego opakowania poddawany był procesom recyklingu, ponieważ wszystkie te materiały stanowią wartościowe surowce wtórne.
Recykling zużytych kartonów jest realizowany w około 45 krajach, w tym w Polsce.
W zależności od uwarunkowań prawnych i technologicznych, a także zmieniających się nawyków i wiedzy konsumentów, różny jest poziom przetwarzania tego typu opakowań. Na całym świecie już ponad 150 firm zajmuje się recyklingiem kartonów Tetra Pak, czyli odzyskiem włókien celulozowych, tworzyw sztucznych i aluminium lub kompleksowo – recyklingiem całych opakowań.
W Polsce recykling zużytych kartonów odbywa się w kilku lokalnych papierniach. Na rynku obecna jest również firma przetwarzająca całe kartony – produkując wytrzymałe i wodoodporne płyty mające zastosowanie w budownictwie.
Według danych branżowych (źródło: ACE- The Alliance for Beverage Cartons and the Environment) w 2016 roku w Unii Europejskiej w ponad 20 papierniach poddano recyklingowi ogółem 47% kartonów po napojach. Odsetek ten odpowiada ok. 430 000 ton kartonów. Natomiast, łączna stopa odzysku uwzględniająca recykling i odzysk energii wyniosła blisko 76%.
W Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat obserwujemy 20-krotny wzrost recyklingu opakowań wielomateriałowych. Naszą ambicją jest zwiększenie świadomości polskich konsumentów na temat segregacji odpadów, standardów selektywnej zbiórki i recyklingu.. Osiągamy to poprzez rozmaite programy edukacyjne w szkołach, konsumenckie kampanie informacyjne oraz inicjatywy we współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i samorządami jak np. "Wrocław zbiera kartoniki" czy trwająca aktualnie kampania "Dobre opakowanie ma znaczenie", „Segregacja – transformacja!” w Poznaniu lub „Krakowska Gra o czystą Ziemię”.
Nasz numer BDO to 000021248.
Tetra Pak jest jednym z założycieli Dobrowolnego Porozumienia REKARTON, którego zadaniem jest wspieranie oraz finansowanie projektów i działań podejmowanych na rzecz zbierania i recyklingu wielomateriałowych odpadów opakowaniowych oraz działalność edukacyjna w tym zakresie.
Tetra Pak jest również członkiem założycielem Związku Pracodawców Eko-Pak oraz założycielem i udziałowcem organizacji odzysku REKOPOL.
Także Fundacja ProKarton została założona przez producentów materiału opakowaniowego do mleka i soków, w tym Tetra Pak, w odpowiedzi na społeczną potrzebę w zakresie edukacji ekologicznej. Jej celem jest promocja kartonów do płynnej żywności, jako nowoczesnych i przyjaznych środowisku opakowań. Fundacja zajmuje się również wspomaganiem szeroko rozumianej edukacji ekologicznej, w tym w szczególności w zakresie zagospodarowywania pokonsumpcyjnych opadów opakowaniowych po kartonach do mleka i soków.
Tetra Pak od lat inwestuje środki i angażuje się w programy edukacyjne dla dzieci i dorosłych.
W ciągu ostatnich lat nasza firma zrealizowała lub uczestniczyła w kilku kompleksowych projektach edukacyjnych. Przyjęliśmy założenie, że realizujemy rozbudowane projekty roczne w wybranych ośrodkach miejskich z założeniem, że na ich wynik będą składać się nie tylko walory edukacyjne projektów i skala dotarcia do mieszkańców, ale efekt w postaci podniesionych poziomów zbiórki i recyklingu kartonów po mleku i sokach w regionie. W związku z powyższym, każdorazowo współpracujemy z samorządami lokalnymi oraz organizacjami i firmami zajmującymi się gospodarką odpadami i wypracowujemy wspólnie metodologię i program działań. Przykładem takich akcji mogą być:
Chronię lasy. Segreguję. – Akcja edukacyjna zrealizowana w roku 2015 w Krakowie wspólnie z MPO Kraków i UM Kraków Konkurs w formie gry miejskiej, prowokacja ekologiczna, wystawa edukacyjna pod Wawelem, piknik ekologiczny z kilkudziesięcioma atrakcjami dla dzieci, kampania medialna i konferencja prasowa to główne składowe programu Akcji. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział kilka tysięcy osób.
Wrocław Zbiera Kartony – Akcja edukacyjna zrealizowana w roku 2016 we Wrocławiu Wystawa blisko 70 interaktywnych eksponatów związanych z recyklingiem i odnawialnymi źródłami energii w Humanitarium, konkurs na szkolny flashmob, koncert zespołu Recycling Band, warsztaty recyklingowe, mikołajkowy piknik ekologiczny oraz kampania medialna były filarami Akcji we Wrocławiu. Łącznie wzięło w niej udział około 3500 osób.
Krakowska Gra o Czystą Ziemię – jako Partner Akcja edukacyjna realizowana z MPO Kraków Konkurs realizowany w oparciu metodologię gry miejskiej, w której uczniowie poszukują plansz z zadaniami do rozwiązania. Warsztaty recyklingowe w Muzeum Archeologicznym, emisja filmu edukacyjnego i szeroka kampania informacyjna w mediach to najważniejsze elementy kampanii krakowskiej w 2017 roku.
Wrocławskie Dni Recyklingu – jako współorganizator Akcja realizowana z UM Wrocław i MDK Kopernik Podobnie jak w Krakowie,- konkurs realizowany w oparciu metodologię gry miejskiej, w której uczniowie poszukują plansz z zadaniami do rozwiązania. Dodatkowo, warsztaty tworzenia przypinek z folii, papieru i aluminium, emisja filmu edukacyjnego i szeroka kampania informacyjna w mediach to najważniejsze elementy kampanii w 2017 roku.
Segregacja – transformacja! – Akcja realizowana w Aglomeracji Poznańskiej (do grudnia 2017), wspólnie z GOAP, mająca na celu promocję selektywnej zbiórki i recyklingu Akcja jest realizowana jesienią i zimą 2017 roku. W Poznańskiej Arenie odbędzie się dwudniowy piknik edukacyjny, a w jego ramach między innymi: wystawa interaktywnych eksponatów „Park Praw Natury i Fizyki”, koncert zespołu Recycling Band, kilkanaście różnych warsztatów związanych z recyklingiem oraz upcyclingiem (powtórnym wykorzystaniem gotowych przedmiotów), animacje i konkursy. W ramach akcji zrealizowana będzie także kampania medialna oraz konkurs na szkolną kampanię edukacyjną. Zakładanym wynikiem działań będzie dodatkowo wyższy współczynnik selektywnej zbiórki i recyklingu kartonów po mleku i sokach w Aglomeracji Poznańskiej.