Lightwing 30

Ako funguje nový vrchnák?

Nové vrchnáky zostávajú prichytené k nápojovému kartónu pomocou malého uška. Aby bolo možné vrchnák opätovne otvárať a zatvárať, je mechanizmus otvárania a zatvárania mierne upravený.

 

Ako otvoriť, zatvoriť a opäť otvoriť nápojový kartón

 

  • Ak chcete opätovne otvárať nápojový kartón, vyklopte vrchnák hore.
  • Ak ho chcete zatvoriť, zatlačte ho dole, kým nebudete počuť "cvaknutie".

Animácia zobrazuje, ako otvoriť, zatvoriť a opäť otvoriť nápojový kartón.

Lightwing 30

Ako funguje nový vrchnák?

Nové vrchnáky zostávajú prichytené k nápojovému kartónu pomocou malého uška. Aby bolo možné vrchnák opätovne otvárať a zatvárať, je mechanizmus otvárania a zatvárania mierne upravený.

 

Ako otvoriť, zatvoriť a opäť otvoriť nápojový kartón

 

  • Ak chcete opätovne otvárať nápojový kartón, vyklopte vrchnák hore.
  • Ak ho chcete zatvoriť, zatlačte ho dole, kým nebudete počuť "cvaknutie".

Animácia zobrazuje, ako otvoriť, zatvoriť a opäť otvoriť nápojový kartón.

Ako mám recyklovať nápojový kartón?

Akonáhle je nápojový kartón prázdny, nie je nutné oddeľovať vrchnák od obalu. V skutočnosti by ste ho mali nechať pripevnený a hodiť ho spolu s obalom do príslušného kontajnera pre následný zber a recykláciu triedeného odpadu.

Pevne pripojené vrchnáky majú zamedziť tomu, aby sa neoddelili od nápojového kartóna a neskončili v prírode.

Z použitých nápojových kartónov sa vyrábajú ďalšie výrobky ako je napríklad strešná krytina, kvetináče, vreckovky, obrúsky, atď.

 

Viac informácií 

Prečo je dôležité zabezpečiť, aby sa vrchnáky recyklovali spolu s nápojovým kartónom

 

• Asi 80 % všetkého odpadu v moriach tvoria plasty (1), pričom vrchnáky, ktoré sa nedostali do recyklačného reťazca, tvoria veľkú časť odpadu a patria medzi 5 vecí, ktoré sa dnes najčastejšie nachádzajú na morských plážach. (2)

• Ak sa akákoľvek forma plastu nedostane do recykláčného reťazca, môže skončiť v lese alebo v mori, kde spôsobuje znečistenie, pričom trvá stovky rokov, kým sa rozloží. (3)

• Okrem toho, že odpadky v mori škodia životnému prostrediu a voľne žijúcim živočíchom, spôsobujú aj hospodárske škody v oblastiach ako cestovný ruch, rybolov a lodná doprava. (4)

• Podľa odhadov existuje obrovský potenciál šetrenia energie vďaka recyklácii všetkého plastového odpadu na svete. Celosvetovo sa odhaduje, že to zodpovedá 3,5 miliardám barelov ropy ročne. (5)

• Na riešenie všetkých týchto problémov je potrebná spolupráca vlád, jednotlivých priemyselných odvetví a spotrebiteľov. Pripevnením viečka k obalu sa znižuje pravdepodobnosť, že sa viečko stratí v prírode alebo sa stane odpadom v mori.

• V roku 2024 bude táto povinnosť stanovená zákonom v celej Európskej únii.

• Ak sa však plast, nápojový kartón alebo akýkoľvek iný predmet nezodpovedne zahodí a teda sa nedostane do recyklačného reťazca, nebude nikdy zrecyklovaný.

• Implementáciou tohto návrhu sa snaží Európska únia znížiť objem použitých jednorázových plastových obalov v odpade o vyše polovicu a tým zabrániť škodám na životnom prostredí, ktoré by inak stáli 22 miliárd EUR do roku 2030*.

• Zároveň sa tým zabráni emisiám, ktoré sú ekvivalentom 3,4 milióna ton CO2 do roku 2030 (7).

• Preto je veľmi dôležité, aby zostali vrchnáky pevne pripojené k nápojovému kartónu, kým sa nevyhodia do príslušného kontajnera na separovaný odpad.

• Vrchnák od nápojového kartóna neoodeľujte, a v prípade, že sa tak z nejakého dôvodu stane, nasaďte ho späť na nápojový kartón a uistite sa, že sa vyhodí do správneho kontajnera na separovaný odpad!

• Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, aké opatrenia prijíma Európska únia v oblasti plastov s cieľom riešiť znečistenie plastmi a odpad v moriach a ako urýchliť prechod na obehové hospodárstvo v oblasti plastov, kliknite tu:

https://environment.ec.europa.eu/topics/plastics_en

Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa opatrení Európskej únie v oblasti plastov, kliknite tu:

Otázky a odpovede: Európska stratégia pre plasty (Europa)

Zdroje:

(1) European commission, Press Corner, Single-use plastics: New EU rules to reduce marine litter, Brussels, 2018, https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/MEMO_18_3909

(2) Ocean Conservancy and International Coastal Cleanup, We Clean On Report, 2020,

https://oceanconservancy.org/wp-content/uploads/2021/09/2020-ICC-Report_Web_FINAL-0909.pdf

(3) Save Money Cut Carbon, January, 2022, https://www.savemoneycutcarbon.com/learn-save/how-long-does-it-take-for-plastic-to-biodegrade/

(4) A European Strategy for Plastics in a Circular Economy, p.7 published by the European Commission, Brussels, 2018, https://www.europarc.org/wp-content/uploads/2018/01/Eu-plastics-strategy-brochure.pdf

(5)&(6) European Commission, Question & Answers: A European Strategy for Plastics, Brussels, 2018, https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/sv/MEMO_18_6

(7) European commission, Press Corner, Single-use plastics: New EU rules to reduce marine litter, Brussels, 2018, https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/MEMO_18_3909